SUP (Kürek Sörfü) Temel Teknikleri

Sadece küçük bir kaç talimatla, çoğu yeni başlayan, ilk defa bir SUP aldıktan kısa bir süre sonra ayağa kalkıp kürek çekmeye başlayabilirler. Başlamak için, nelere dikkat etmeliyim

Ayağa kalkmak

Denge

Düşmek ve geri çıkmak

Ayağa kalkmak: SUP üzerinde ayakta durmak için bu tekniği uygulayın, SUP’un yanına diz derinliğinde suda durun (sadece tahtadaki yüzgeçler dibe vurmamasına dikkat edin). Tahtayı kenarlarından tutun ve tahtanın ortasının hemen arkasındaki diz çökmüş bir pozisyonda tahtaya doğru ilerleyin (taşıma tutacağını bularak SUP’un ortasını hızlı bir şekilde bulabilirsiniz). Ayaklarınızı sabitlemek için ellerinizi yanınızda tutun ve ayaklarınızı dizlerinizin olduğu yere koymak için bir ayağınızı hareket ettirin. Tek bir hareketle ayakta durmak yerine, dizlerinizi bükerken göğsünüzü yukarı kaldırmaya başlayın. Göğsünüz dik olduğunda ayağa kalkın.

nrssup.jpg

Denge: Ayaklarınızı birbirine paralel olacak şekilde, kalça genişlik mesafesinde açın ve SUP’un kenarları arasında ortalayın. Ayak parmaklarınızı öne baksın, dizlerinizi hafifçe bükün ve sırtınızı dik tutun. Başınızı ve omuzlarınızı sabit ve dik tutun ve kalçalarınızı hareket ettirerek ağarlığınızı değiştirin. Bakışlarınız karşıya dogru ufukta düz olmalıdır. Ayaklarınıza bakmaktan kaçının.

nrssup2.jpg

Düşmek ve geri çıkmak: Dengeli kalmak için gösterdiğiniz çabalara rağmen, bir noktada suya düşebilirsiniz. Bunun için endişelenmeyin ve SUP'in bir su sporu olduğunu hatırlayın, bu yüzden ıslanmanın bir sakıncası yoktur. Düşerken küreğinizi bırakmamaya çalışın. Eğer ondan ayrılırsanız, önce SUP Boardunuzu alın ve küreğinizi geri almak için elinizle kürek çekin. Kendinizi SUP Boardunuzun yanında ve ortaya yakın konumlandırın. Bir elinizle SUP Board ortasındaki kolu tutunuz. Bacaklarınızın arkanızdaki yüzeye sıçramasına izin verin, sonra tahtaya kendinizi kaydırmak için sapı çekerken bacaklarınızı tekmeleyin.

nrssup4.jpg