Kürek Sörfü - SUP Genis mi, Dar mi olmali?

Genişlik, Kürek sörfü seçiminizi etkileyen önemli bir faktördür. Daha geniş bir tahta, her zaman dar bir tahtadan daha dengeli olacaktır, ancak geniş bir tahta daha yavaş olabilir ve eğer tahta sizin için çok genişse, kürek çekmek zordur. SUP'ler, çeşitli ihtiyaçları karşılamak için yaklaşık 25 inç ila 36 inç arasında değişen genişlikte yapılır. SUP'inizin ne kadar geniş olacağını seçerken, yaptığınız kürek türünü, vücut tipinizi ve yetenek düzeyinizi düşünün:

Kürek türü: Daha uzun süreli turlara çıkmanız gerekiyorsa, ekstra yiyecek ve çadır gibi daha fazla eşya taşımanızı gerektiriyorsa, daha fazla depolama alanına sahip olmak için daha geniş bir SUP seçin

Yoga yapıyorsanız aynı şey geçerlidir; 31 inç genişliğinde veya daha büyük bir tahta pozlar yapmak için size alan ve denge sağlar. Diğer yandan, dar tahtalar daha hızlı ve daha manevra kabiliyetine sahip, bu da onları yarışçılar ve sörfçüler arasında tercih ediyor.

Vücut tipi: SUP'nin genişliğini vücut tipinize uydurmaya çalışın. Genel olarak, küçük bir kişiyseniz, daha dar bir SUP ve büyük biriyseniz, daha geniş bir SUP seçin. Bunun nedeni, daha küçük bir kişinin genellikle kendi dengesini dar bir tahtada bulabilmesidir, oysa daha büyük bir kişi bunun için mücadele edebilir.

Yetenek seviyesi: Çok fazla kürek çekerseniz, daha dar ve daha hızlı bir SUP konusunda rahat olabilirsiniz. Ancak daha güvenli hissetmek için biraz ekstra genişlik tercih edebilirsiniz.